Wśród nich jest m.in. ambasador Polski przy Unii Europejskiej Marek Prawda. Według nieoficjalnych informacji, Prawda został powiadomiony, że ma zakończyć swoją misję już pod koniec lutego, mimo że pierwotnie jego czteroletnia misja miała się zakończyć w połowie roku.

Minister Waszczykowski nie potwierdził tych informacji, ale przyznał, że ambasador Prawda jest wśród dyplomatów, którzy w tym roku kończą swoją kadencję.

"Ambasador Prawda został powiadomiony, że w tym roku kończy się jego kadencja, natomiast indywidualny zjazd będzie jeszcze ustalany bezpośrednio z nim" - powiedział minister na marginesie obrad w Brukseli. "W tym roku kończy się kadencja około 30 ambasadorów, zwyczajowo ambasadorowie wyjeżdżają na czteroletnią kadencję i takie informacje poszły do ambasadorów, przypominające im o tym, że w tym roku minister planuje zakończenie ich misji" - dodał Witold Waszczykowski.

Reklama

Minister podkreślał, że czas zjazdu ambasadorów do kraju jest ustalany indywidualnie z danym dyplomatą, z uwzględnieniem m.in. spraw rodzinnych. Zaznaczył, że nie chodzi o "odwołania na zasadzie czystki", ale o koniec kadencji.