O coraz bardziej napiętych stosunkach polsko - niemieckich napisała dziś „Rossijskaja Gazieta”. Rządowy dziennik tłumaczy swoim czytelnikom, że w ten sposób polskie władze próbują grać na nastrojach patriotycznych, aby podtrzymać poparcie dla wprowadzanych reform, w tym rekonstrukcji mediów publicznych.

"Rossijskaja Gazieta" wyjaśnia, że wprowadzona przez Prawo i Sprawiedliwość ustawa o Trybunale Konstytucyjnym została skrytykowana przez międzynarodowe organizacje. Dalej twierdzi, że zmiany na stanowiskach kierowniczych w resorcie sprawiedliwości i służbach specjalnych "zmusiły europejskie media do mówienia o tym, iż władza chce kontrolować wymiar sprawiedliwości i służby”. "Natomiast ustawa pozwalająca partii władzy wpływać na treść i formę mediów publicznych wywołała nie tylko krytykę, ale i zapowiedź konkretnych działań dyscyplinujących” - można przeczytać w rosyjskim rządowym dzienniku.

Na koniec "Rossijskaja Gazieta" dodaje, że upomnienia ze strony niemieckich polityków piastujących w Unii Europejskiej wysokie stanowiska spowodowały ostra reakcję polskich władz. Dziennik tłumaczy, że w ten sposób próbuje się grać na patriotycznych nastrojach Polaków, psując przy okazji dobre stosunki z Niemcami.