13 stycznia Komisja Europejska omówi sytuację w Polsce. Kolegium komisarzy przyjrzy się wydarzeniom wokół Trybunału Konstytucyjnego. Jak poinformowała rzeczniczka instytucji, Komisja przygląda się wprowadzonym ostatnio zmianom „z zaniepokojeniem”.

O podniesieniu sytuacji w Polsce podczas spotkania komisarzy w połowie stycznia zdecydował przewodniczący Komisji Jean Claude Juncker. Jak oświadczyła rzeczniczka, będzie to pierwsza okazja do „dyskusji i oceny” zmian w Polsce na podstawie sprawozdania przygotowywanego przez wiceszefa Komisji Fransa Timmermansa. To właśnie on jeszcze przed świętami wysłał list do ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Timmermans zaapelował wtedy o nieprzyjmowanie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym dopóki „wszystkie kwestie dotyczące jej wpływu na niezawisłość i funkcjonowanie Trybunału nie zostaną ocenione”.

Bruksela otrzymała już pierwszą odpowiedź na ten list w której wyjaśniono, że Polska konsultuje się z Komisją Wenecką Rady Europy. Jedno z unijnych źródeł wskazało jednak, że Komisja Europejska oczekuje wyjaśnień nie tylko w sprawie samej ustawy, ale także - jak się wyrażono - „konfliktu między prezydentem a Trybunałem Konstytucyjnym dotyczącym zasadności nowych nominacji członków Trybunału”.