W Sejmie jest już poselski projekt ustawy - prawo o prokuraturze. Zakłada on ponowne połączenie stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

Projekt złożyli posłowie PiS. Parlamentarzysta tej partii Jacek Sasin zapowiedział w radiowej Jedynce, że prace nad połączeniem będą przebiegały bardzo sprawnie. Oba stanowiska rozdzielono pięć lat temu, a PiS był im od początku przeciwny - przypomniał.

Jego zdaniem, ta zmiana spowodowała, że prokuratura „mniej skutecznie” ścigała przestępców. „Prokurator nie ma żadnych uprawnień kadrowych w stosunku do prokuratorów. To powoduje, że te prace są kulawe” - dodał.

Jacek Sasin zaapelował, aby nie zaczynać procedury wyboru nowego szefa tej instytucji, jeśli w planach jest szybka likwidacja tego stanowiska.

Polityk odniósł się też do zapowiedzi swojego partyjnego kolegi Joachima Brudzińskiego o planach połączenia PiS z partiami ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i wicepremiera Jarosława Gowina. Jacek Sasin podkreślił, że jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Przemawia za tym dobra współpraca tych partii podczas ostatnich wyborów - dodał.

Jacek Sasin podkreślił, że ostateczna decyzja należy do Jarosław Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina.