Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości zapewnia, że minister skarbu nie będzie ingerować w media publiczne. Polityk przypomniał w radiowej Jedynce że nadzór resortu skarbu nad mediami publicznymi to konsekwencja obecnie obowiązujących rozwiązań, które wymagają zmian.

Dodał, że rola ministra sprowadza się do kompetencji, które prawo mu daje wobec spółek skarbu państwa. Dziś, dzięki tak zwanej małej ustawie medialnej, ma dojść do nominacji nowych szefów mediów publicznych.

Jacek Sasin podkreślił, że to pierwsze zmiany, a celem jest głęboka reforma tych mediów. Kolejnym etapem będzie projekt rządowy wprowadzający m.in. Radę Mediów Narodowych.

Nowelizacja ustawy medialnej zakłada między innymi, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie będzie już miała wpływu na powoływanie członków rad nadzorczych i zarządów publicznych nadawców. Znika zapis, że zmiana statutu spółek medialnych wymaga zgody KRRiT. Do czasu pełnej przemiany mediów publicznych w narodowe, rolę Rady przejmie minister skarbu. To on powoła i odwoła członków zarządów i rad nadzorczych.