Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia będzie opublikowany w Dzienniku Ustaw - poinformowała rzecznik rządu Elżbieta Witek.

Szefowa KPRM Beata Kempa dodała, że zgodnie z wcześniejszym orzecznictwem Sądu Najwyższego, czas na publikację wyroku wynosi do 14 dni roboczych. Witek zwróciła uwagę, że mija dopiero szósty dzień roboczy po orzeczeniu Trybunału.

Kempa wyjaśniła, że we wczorajszym piśmie do przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego zwróciła się o wyjaśnienia związane z kwestiami proceduralnymi. Dodała, że odpowiedź prof. Andrzeja Rzeplińskiego nie odnosi się do jej pisma, a stanowi jedynie przypomnienie artykułów konstytucji.

Kempa: KPRM nie jest "w zwłoce" ws. publikacji wyroku TK

Reklama

"Wyroki Trybunału Konstytucyjnego publikowane są przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w sposób zwyczajowo przyjęty, mniej więcej od 3 do 9 dni" - powiedziała Beata Kempa na piątkowej konferencji prasowej, odnosząc się do sprawy publikacji wyroku TK z 3 grudnia.

Oceniła przy tym, że pojęcie "niezwłocznie" jest nieostre. "Wyrok Sądu Najwyższego, w sprawie publikacji, które pragnę również przytoczyć, jeden z wyroków, interpretując co to znaczy "niezwłocznie", bo jest to pojęcie nieostre, mówi wyraźnie, że można go opublikować również w terminie 14 dni" - argumentowała szefowa KPRM.

Reklama

"Zatem my nie jesteśmy w żadnej zwłoce, my nie przekraczamy terminów w tym zakresie" - zapewniła. Podkreśliła też, że jeśli jako szefowa KPRM ma wątpliwości, ma pełne prawo do tego, by zwrócić się w tej sprawie o wyjaśnienia do prezesa TK.

Kempa: Odpowiedź prof. Rzeplińskiego nie rozwiała wątpliwości

Dziękując prezesowi Trybunału, Kempa mówiła, że jego odpowiedź nie rozwiała wątpliwości co do ważności orzeczenia TK i składu orzekającego. "Dziękuję panu prezesowi za to pismo, ale ono jest przypomnieniem suchym artykułów konstytucji RP, którą znamy i to pismo nie odpowiada na wątpliwości szefa kancelarii premiera i nie jest bynajmniej opinią w tej sprawie" - zaznaczyła Kempa.

Jak dodała, "sprawa jest precedensowa i ważne jest, żeby Polacy otrzymali komunikat, że organy władzy publicznej w Polsce działają na podstawie i w granicach prawa". "To obowiązuje wszystkich, również Trybunał Konstytucyjny" - podkreśliła Kempa.

W czwartek szefowa KPRM napisała do przewodniczącego TK Andrzeja Rzeplińskiego, że są "poważne wątpliwości co do możliwości publikacji w Dzienniku Ustaw" wyroku TK z 3 grudnia i zwróciła się do niego o zajęcie stanowiska w tej sprawie. "Jednocześnie informuję, że do tego czasu wstrzymuję publikację wyroku" - napisała.

Ogłaszanie wyroków TK jest obowiązkiem konstytucyjnym i podlega wykonaniu niezwłocznie; ponawiam zarządzenie o niezwłocznym ogłoszeniu wyroku TK z 3 grudnia w Dzienniku Ustaw - napisał w piątek prezes TK Andrzej Rzepliński w piśmie do premier Beaty Szydło.