Dariusz Rosiak, dziennikarz Polskiego Radia, laureatem Nagrody Polskiej Agencji Prasowej imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Dziennikarz Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej został wyróżniony w kategorii "materiał dźwiękowy", a nagrodę otrzymał za "Raport z Kurdystanu". Audycja, nadawana z Erbilu, została wyemitowana 17 stycznia na antenie radiowej Trójki.

Przewodnicząca jury Lidia Sobańska podkreślała, że audycja Dariusza Rosiaka zrealizowana została na najwyższym poziomie. Jej zdaniem, ta opowieść o Kurdach i o dramacie uchodźców, który tam się rozgrywa, została zrealizowana niezwykle interesująco, przejrzyście oraz znalazło się tam bardzo wiele cennych dla słuchaczy informacji.

Dariusz Rosiak zapewniał, że nagroda imienia Ryszarda Kapuścińskiego to dla niego ważne wyróżnienie, szczególnie w kontekście tematyki, którą się zajmuje. Laureat podkreślał, że na szczęście w Polskim Radiu mówi się wiele o wydarzeniach na świecie. Jednak - jego zdaniem - wielkim błędem jest odchodzenie wielu redakcji od tematów międzynarodowych, przez to Polacy bardzo mało wiedzą o wydarzeniach na przykład na Bliskim Wschodzie czy w innych częściach świata. Dziennikarz wyraził nadzieję, że nagroda Kapuścińskiego spowoduje, że redakcje będą w przyszłości więcej uwagi poświęcały właśnie tematyce międzynarodowej.

W kategorii "fotografia" nagrodę otrzymał Andrzej Bogacz z dziennika "Rzeczpospolita" za cykl "Migranci w Budapeszcie". Fotograf wyjaśniał, że nagroda ma dla niego niezwykłe znacznie, bo to właśnie Ryszard Kapuściński zaszczepił w nim pasję dziennikarską. Nagrodzony przyznał, że do Budapesztu pojechał fotografować temat ekonomiczny, a przypadkiem znalazł się na dworcu, na którym zaczęli gromadzić się uchodźcy. Jego zdaniem, to właśnie problem imigrantów, jest jednym z największych wyzwań przed jakim stoją Europejczycy.
W kategorii "tekst" nagrodę otrzymała Justyna Kopińska z Gazety Wyborczej, za reportaż "Oddział chorych ze strachu". To opowieść o oddziale dla młodzieży szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, gdzie dochodziło do zastraszania, poniżania, a nawet bicia pacjentów.


Z kolei w kategorii "video" wyróżnienie otrzymał Endy Gęsina-Torres z TVN za reportaż "Uchodźcy. Ucieczka z piekła". Autor przyłączył się zdesperowanych ludzi, którzy chcą dostać się do Europy i pokonał z nimi ponad 1000 kilometrów tak zwanym szlakiem bałkańskim. Z kamerą towarzyszył uchodźcom, kiedy ukrywali się przed policją, strażą graniczną i mafią.