Poinformowały o tym źródła zbliżone do śledztwa. To kolejne zatrzymania, dokonane w niespełna 24 godziny od najbardziej krwawych ataków w historii Francji.

Jak informuje z Paryża specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, w miasteczku Romilly nad Sekwaną, na wschód od Paryża policja zatrzymała jego ojca, brata oraz żonę brata.

Znaleziono też samochód, który był wykorzystany do ataków. Jeżdżąc po ulicach Paryża terroryści ostrzeliwali z niego osoby siedzące w restauracjach. Czarnego Seata znaleziono na wschodnich przedmieściach stolicy Francji. jednego z napastników, który wysadził się w teatrze Bataclan. Wcześniej, belgijskie służby dokonały aresztowań w jednej z dzielnic w Brukseli. Według śledczych, niewykluczone, że trzech zamachowców pochodziło właśnie z Brukseli.

W atakach, do jakich doszło w sześciu miejscach Paryża w piątkowy wieczór zginęło 129 osób, a ponad 350 zostało rannych. Francuska prokuratura poinformowała, że napastników było siedmiu i że byli oni podzieleni na 3 grupy.

- Na tym etapie udało nam się na podstawie odcisków palców zidentyfikować inicjatora ataku na teatr Bataclan. To urodzony w 1985 roku Francuz, który był już oskarżony o osiem wykroczeń - mówił paryski prokurator Francois Molins.

Francuskie media twierdzą, że był to 29-letni Omar Ismail Mostefai. Mężczyzna miał mieć francuskie obywatelstwo. Zamachowiec prawdopodobnie wyjechał w 2014 roku do Turcji, co oznacza, że mógł dostać się do Syrii i mieć kontakt z radykalnymi islamistami. Nie jest też wykluczone, że Mostefai był w ostatnich latach w Algierii.

Greccy śledczy twierdzą z kolei, że dwóch napastników to Syryjczycy, którzy razem z grupą migrantów przez greckie wyspy przedostali się do Europy.

W teatrze Bataclan znaleziono syryjski paszport, a francuscy śledczy podejrzewają, że należał on do jednego z napastników.

Do ataków przyznało się tzw. Państwo Islamskie, które zapowiada dalsze zamachy. Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył, że jest to wypowiedzenie wojny przez islamistów. Władze wprowadziły w całej Francji stan wyjątkowy.