Ukraiński parlament nie przegłosował wszystkich ustaw z tak zwanego "pakietu bezwizowego". Są to zmiany w prawie niezbędne do zniesienia przez Unię wiz dla Ukraińców. Władze mają nadzieję, że jest jeszcze szansa na przyjęcie niezbędnych przepisów.

Deputowani przyjęli dziś ustawy mające przeciwdziałać korupcji. Nie przegłosowano natomiast ustawy antydyskryminacyjnej. A jest to jeden z warunków zniesienia wiz do Unii dla Ukraińców. Chodzi o zmianę w Kodeksie Pracy mającą przeciwdziałać dyskryminacji ze względu na rasę, płeć, czy orientację seksualną. To wzbudziło wątpliwości części deputowanych.

Antydyskryminacyjnych zmian nie poparli deputowani z partii Samopomoc, Radykalnej Partii i Opozycyjnego Bloku. Do wyniku głosowań odniósł się prezydent. Petro Poroszenko zaapelował, aby posłowie zachowali się odpowiedzialnie i przyjęli niezbędne ustawy na następnym posiedzeniu. Odbędzie się ono w czwartek. Ukraińskie władze wielokrotnie wyrażały nadzieję, że Unia Europejska zniesie wizy już w następnym roku.