Umiarkowana premier Beata Szydło i narodowo-konserwatywni hardlinerzy. Tak nowy polski rząd charakteryzuje niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Zdaniem gazety, nowy gabinet nosi podpis Jarosława Kaczyńskiego."Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że chociaż - jak go nazywa - "dominujący prezes" wbrew spekulacjom sam nie stanął na czele rządu, to otoczył umiarkowaną Beatę Szydło narodowo-konserwatywnymi hardlinerami.

Według niemieckiego dziennika, najbardziej kontrowersyjną postacią w rządzie jest Antoni Macierewicz. "Frankfurter Allgemeine" przypomina, że odegrał on wybitną rolę w antykomunistycznej opozycji, później jednak stał się "bezwzględnym tropicielem komunistów, wietrzącym wszędzie agentów i zamachy". W gronie kontrowersyjnych osobistości w rządzie Beaty Szydło "FAZ" wymienia również Mariusza Kamińskiego i Zbigniewa Ziobrę.

Natomiast w polityce zagranicznej PiS postawił na umiarkowanych polityków - czytamy w niemieckim dzienniku. Zaznacza on, że zarówno przyszły szef dyplomacji Witold Waszczykowski, jak i Konrad Szymański, który ma odpowiadać za Unię Europejską, w wywiadach podkreślali, że nie są eurosceptykami.