Do 8 lat więzienia grozi parze zatrzymanej w Watykanie pod zarzutem kradzieży i ujawnienia poufnych dokumentów, dotyczących finansów Stolicy Apostolskiej. Dopuścili się tego hiszpański ksiądz i Włoszka.

Sprawa nabrała rozgłosu, ponieważ sprokurowane przez nich materiały znalazły się w dwóch książkach, które w czwartek ukażą się we Włoszech.

Autorzy i wydawcy obu książek pochwalili się, że są w nich ciekawe dokumenty, nieznane jeszcze opinii publicznej. W nocy z soboty na niedzielę prokuratura watykańska przesłuchała dwie osoby, podejrzane o wykradzenie tych dokumentów. To 54-letni hiszpański prałat Lucio Angel Vallejo Balda i 32-letnia Włoszka Francesca Chaouqui, specjalistka od PR.

Oboje pracowali w specjalnej komisji, która zajmowała się projektem reformy watykańskich finansów. Dzisiaj prokurator zatwierdził aresztowanie duchownego, kobietę zaś, z uwagi na gotowość współpracy z wymiarem sprawiedliwości, zwolniono. Obojgu grozi nawet osiem lat pozbawienia wolności.

Ksiądz Vallejo Balda jest prominentnym członkiem prałatury Opus Dei. Franczeska Chaouqui znana była ze śmiałych opinii wyrażanych na portalach społecznościowych, w których chełpiła się współpracą z papieżem i przyjaźnią z dziennikarzem - autorem jednej z wspomnianych książek.