Wybory do lokalnego parlamentu w Katalonii. 5,5 miliona powołanych do głosowania zdecyduje nie tylko, kto zajmie 135 miejsc w lokalnej izbie niższej, ale też wypowie się na temat przyszłości regionu. W zależności od rozkładu głosów, Katalonia utrzyma status quo i pozostanie częścią Hiszpanii albo rozpocznie proces, którego celem będzie przekształcenie regionu w niepodległą republikę.O fotel szefa lokalnego rządu rywalizuje siedmiu kandydatów. Tylko dwóch z nich - Junts per Si i CUP - opowiada się za niepodległością Katalonii. Jednak, jeśli przedwyborcze sondaże się sprawdzą, oba te ugrupowania mogą zdobyć większość miejsc w parlamencie. Może się też zdarzyć, że wygrają, ale nie będą w stanie utworzyć rządu. Zrobią to zaś partie, które nie popierają secesji.

Według komentatorów, należy oczekiwać rekordowo wysokiej frekwencji wyborczej. Przed trzema laty wyniosła ona 68 procent. Teraz, w porównaniu do 2012 roku, liczba osób głosujących korespondencyjnie wzrosła o 70 procent.

Przebieg wyborów śledzony jest przez międzynarodowych obserwatorów i z nie mniejszą uwagą przez centralny rząd. Odejście Katalonii od Hiszpanii oznaczałoby dla Madrytu utratę 18 procent PKB, blisko ćwierci eksportu kraju i jednej piątej importu.