Serbia zakazuje przekraczania granicy chorwackim ciężarówkom na wszystkich przejściach granicznych. To odpowiedź na zamknięcie przez Chorwatów dla serbskich pojazdów ciężarowych przejścia Bajakovo-Batrovci.

Taka decyzja została podjęta w związku z masowym napływem imigrantów, którzy chcą przedostać się z Serbii dalej na zachód Europy.

Przejście Bajakovo-Batrovci, położone na autostradzie z Belgradu do Zagrzebia, Chorwaci zamknęli dla serbskich ciężarówek i towarów kilka dni temu. Serbia domagała się zniesienia zakazu, dając czas do północy i wskazując, że powoduje on straty w wysokości wielu milionów dolarów. Żądanie nie zostało spełnione, a Serbowie odpowiedzieli jeszcze surowszymi restrykcjami wobec Chorwatów.

"Od tej chwili serbska policja nie będzie pozwalać na przekroczenie granicy na wszystkich przejściach ciężarówkom zarejestrowanym w Chorwacji i pojazdom przewożącym jakiekolwiek towary wyprodukowane w tym kraju" - powiedział szef MSW Serbii Nebojsza Stefanović.

Wcześniej jego chorwacki odpowiednik Ranko Ostojić mówił, że zakaz dla serbskich ciężarówek zostanie zniesiony dopiero wówczas, gdy Serbia zacznie kierować imigrantów na Węgry.