„Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” - to festiwal filmów dokumentalnych o żołnierzach wyklętych. Festiwal rozpocznie się w Gdyni w czwartek 24 września. Patronem honorowym imprezy jest prezydent Andrzej Duda, a patronat medialny objęło Polskie Radio.

Arkadiusz Gołębiewski - dyrektor i twórca festiwalu odbywającego się po raz siódmy wyjaśnia, że będzie to święto twórców - wielbicieli historii. W gdyńskim Centrum Filmowym będzie można oglądać filmy dokumentalne, ale też, co jest nowością, posłuchać audycji radiowych o tematyce historycznej. W tym roku o nagrodę w konkursie audycji radiowych Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” walczą między innymi: "Katyńskie Biografie'' autorstwa Witold Banacha i Edyty Poźniak z Informacyjnej Agencji Radiowej oraz audycja "Wołyń 70" dziennikarki 1 Programu Polskiego Radia Doroty Adamów - Bielkowicz.

Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” jest skierowany także do młodzieży - wyjaśnia Arkadiusz Gołębiewski. Do Gdyni przyjedzie około 100 młodych ludzi, którzy nie tylko będą pokazywali swoje filmy dokumentalne zainspirowane opowieściami dziadków czy nauczycieli, ale także zaprezentują swoje projekty ubrań inspirowanych latami 40-tymi i 50-tymi ubiegłego wieku.

Podczas Festiwalu, 19 filmów dokumentalnych będzie walczyć w Konkursie Głównym o "Złoty Opornik", a w Konkursie na Najlepszą Audycję Radiową startuje 14 utworów.
Poza projekcjami filmów oraz emisją audycji radiowych, odbędą się promocje książek, wystawy, debaty związane między innymi z edukacją historyczną oraz spotkania z członkami podziemia antykomunistycznego.