Wcześniej media podawały, że Andrzej Duda zgodził się objąć uroczystość patronatem. Kancelaria Prezydenta zdementowała te doniesienia. W komunikacie czytamy, że wniosek w tej sprawie od organizatorów wpłynął do KPRP 8 lutego.

"Dziś Kancelaria Prezydenta RP podjęła decyzję o odmowie objęcia patronatem głowy państwa marszu w Hajnówce" - napisano w komunikacie.

Współorganizatorami uroczystości są Obóz Narodowo-Radykalny oraz Narodowa Hajnówka. Na grafice promującej marsz widnieje zdjęcie Romualda Rajsa ps. "Bury", żołnierza ZWZ-AK, który był między innymi dowódcą II szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK, a potem III Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jego oddział, stanowiący po wojnie największe ugrupowanie NZW na Białostocczyźnie, stoczył wiele walk z siłami Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i MO.

Reklama

Według ustaleń śledztwa IPN z 2005 roku, Romuald Rajs odpowiada także za powojenne pacyfikacje kilku wsi, zamieszkanych przez prawosławną społeczność białoruską i zabójstwo kilkudziesięciu cywilów, co jednak kwestionują niektórzy historycy.