Andrzej Duda z wizytą w Berlinie. Prezydent spotkał się między innymi ze swoim niemieckim odpowiednikiem Joachimem Gauckiem, kanclerz Angelą Merkel oraz z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Podczas spotkania z Joachimem Gauckiem prezydent Andrzej Duda zadeklarował chęć budowy strategicznej współpracy z Niemcami. Jego zdaniem taka współpraca przyczyni się do pogłębiania bezpieczeństwa europejskiego. Prezydent Duda dodał, że rozmowa dotyczyła problemów bezpieczeństwa w Europie Środkowej, a także przygotowań do 25-rocznicy podpisania traktatu o wzajemnych stosunkach. Prezydent Duda poprosił prezydenta Gaucka, aby swym autorytetem wpłynął na rozwiązanie problemu nauczania języka dla polskiej mniejszości.

Prezydent Niemiec powiedział, że Polska jest ważnym partnerem w Unii Europejskiej i w NATO. Niemcy i Polska są zainteresowane rozwojem wzajemnej współpracy. Gauck przyznał, że oba kraje różnią się w niektórych sprawach, na przykład bezpieczeństwa. Podkreślił jednak, że Niemcy będą przestrzegać swoich zobowiązań traktatowych, także w tym aspekcie. Gauck opowiedział się za systemowym i ogólnoeuropejskim rozwiązaniem problemu uchodźców, Dodał, że jest wstrząśnięty niedawną śmiercią 71 imigrantów w Austrii. Prezydent Niemiec powiedział, że Andrzej Duda i jego małżonka sprawili wrażenie, iż postawa Polski wobec Niemiec się nie zmieniła.

Podczas konferencji prasowej Andrzej Duda pytany był o problem imigracji. Prezydent Duda podkreślił, że trzeba tym ludziom pomagać. Podkreślił jednak, że pomoc nie może zamykać się jedynie w udzielaniu im gościny. Problem należy rozwiązywać też prewencyjnie. Po pierwsze należy działać na rzecz pokoju i sytuacji ekonomicznej w krajach skąd ludzie uciekają do Europy. Andrzej Duda przypomniał też, że z falą uchodźców wiąże się też problem zorganizowanej przestępczości, która zarabia na przemycie ludzi. W wielu przypadkach ludzie są namawiani do wyjazdu. Obiecuje im się, że za duże pieniądze zostaną przewiezieni do Unii Europejskiej, którą przedstawia się w sposób mityczny.

Reklama

Po spotkaniu z Angelą Merkel Andrzej Duda powiedział dziennikarzom, że "widzi dobrą prognozę na przyszłość". Prezydent poinformował, że uzgodniono między innymi, iż politycy będą utrzymywać bieżący kontakt telefoniczny. Mówiąc o sprawie utworzenia baz NATO w Europie Środkowej, prezydent wyraził opinię, że szefowa niemieckiego rządu rozumie całokształt sytuacji i widzi to, co dzieje się po stronie rosyjskiej.

Przed spotkaniami z Joachimem Gauckiem oraz Angelą Merkel, Andrzej Duda spotkał się z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rozmowa trwała pół godziny.

Na zakończenie wizyty w Niemczech Andrzej Duda spotkał się jeszcze z przedstawicielami Polonii.

Wizyta w Berlinie to druga wizyta nowego prezydenta. Kilka dni temu swoją pierwszą wizytę złożył w Tallinnie.