Prezydent przebywa z wizytą w Berlinie. Spotkał się między innymi z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem. Podczas konferencji prasowej po rozmowach z niemieckim prezydentem, dziennikarze zapytali Andrzeja Dudę o jego stosunek do problemu imigracji.

Prezydent Duda podkreślił, że trzeba tym ludziom pomagać. Podkreślił jednak, że pomoc nie może zamykać się jedynie w udzielaniu im gościny. Problem należy rozwiązywać też prewencyjnie. Po pierwsze należy działać na rzecz pokoju i sytuacji ekonomicznej w krajach skąd ludzie uciekają do Europy. Andrzej Duda przypomniał też, że z falą uchodźców wiąże się też problem zorganizowanej przestępczości, która zarabia na przemycie ludzi. W wielu przypadkach ludzie są namawiani do wyjazdu. Obiecuje im się, że za duże pieniądze zostaną przewiezieni do Unii Europejskiej, którą przedstawia się w sposób mityczny.

W Unii Europejskiej trwa spór o to jak kraje Unii Europejskiej powinny dzielić odpowiedzialność za pomoc imigrantom, zwłaszcza z Afryki i Bliskiego Wschodu. Kraje położone nad Morzem Śródziemnym, na przykład Włochy nie są w stanie przyjąć wszystkich, którzy uciekają z Libii. Podobnie jest z emigrantami z Syrii, którzy w większości wybierają najbogatsze państwa Unii, na przykład Niemcy. Z tego powodu pojawił się pomysł odgórnego ustalenia obowiązkowych limitów dla wszystkich państw.