Prezydent Andrzej Duda jest już w Berlinie. Spotka się tam z prezydentem Joachimem Gauckiem, kanclerz Angelą Merkel oraz szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Politycy będą rozmawiać przede wszystkim o polityce wschodniej, przyszłorocznym szczycie NATO oraz o kwestii imigrantów z Afryki Północnej.

Andrzej Duda w wywiadzie dla TVP i TVP Info mówił, że będzie chciał rozmawiać o kontynuacji działań Sojuszu, które zostały rozpoczęte w Newport, prowadzące do trwałego rozszerzenia obecności NATO na naszych terenach. Zapowiedział też rozmowy o Ukrainie, by uzyskać tam trwały pokój.

Prezydencki doradca do spraw międzynarodowych Krzysztof Szczerski podkreślił że Andrzej Duda chce podtrzymać dynamikę i intensywność kontaktów polsko-niemieckich.
Prezydent spotka się też z przedstawicielami niemieckiej Polonii, odwiedzi wnuczki polskiego posła do parlamentu pruskiego Jana Baczewskiego. Był on założycielem Związku Polaków w Niemczech.


Prezydentowi towarzyszy żona Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama spotka się z dyrektorem oraz pracownikami Sopie-Scholl Schule. To szkoła ogólnokształcąca o profilu europejskim należąca do UNESCO. Agata Duda była uczennicą Sopie-Scholl Schule.

To druga zagraniczna wizyta Andrzeja Dudy. W pierwszą prezydent udał się do Estonii.