Prawie 200 emerytowanych amerykańskich oficerów zaapelowało do Kongresu USA o odrzucenie porozumienia nuklearnego z Iranem. Pod listem skierowanym do przywódców Demokratów i Republikanów w Senacie i Izbie Reprezentantów podpisali się generałowie w stanie spoczynku i byli wysocy rangą oficerowie wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.
Ich zdaniem, zawarte z Iranem porozumienie znoszące sankcje w zamian za znaczne ograniczenie programu nuklearnego tego kraju wzmocni Teheran i stworzy dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników na Bliskim Wschodzie nowe zagrożenia.
List emerytowanych wojskowych jest odpowiedzią na skierowany wcześniej do Kongresu apel o poparcie porozumienia z Iranem, podpisany przez kilkudziesięciu byłych oficerów sił zbrojnych USA. Oba apele są częścią intensywnej kampanii lobbingowej prowadzonej przez przeciwników i zwolenników układu. Listy z opiniami w tej sprawie wysłali do parlamentu eksperci, naukowcy, politolodzy organizacje polityczne i społeczne, a nawet skrzyknięte ad hoc grupy rabinów.
Kongresmeni mają czas do 17 września na poparcie lub odrzucenie zawartego przez rząd Baracka Obamy porozumienia. By zablokować układ, jego przeciwnicy potrzebują 2/3 głosów w Senacie, ponieważ bez takiej większości nie będą w stanie odrzucić ewentualnego weta prezydenta.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu