Barack Obama rozszerzył uprawnienia pracownicze w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z decyzją amerykańskiego prezydenta, firmy korzystające z rządowych kontraktów muszą przyznać pracownikom do 7 dni płatnego zwolnienia chorobowego rocznie.

Podczas wizyty w Bostonie na obchodach Święta Pracy, Barack Obama powiedział, że płatne zwolnienie w przypadku choroby pracownika lub jego dziecka powinno być prawem wszystkich Amerykanów.

- Mamy rodziców, którzy muszą wybierać między utratą pensji albo opieką nad chorym dzieckiem. Nikt nie chce być obsługiwanym w restauracji przez kaszlących kelnerów. Ale co oni mogą zrobić skoro nie mają płatnego zwolnienia lekarskiego? - pytał Obama.

Stany Zjednoczone są jedynym krajem uprzemysłowionym, gdzie pracodawcy nie muszą oferować płatnego zwolnienia chorobowego. Choć administracja federalna oraz pracownicy wielu firm mają taki przywilej, 44 miliony Amerykanów nie dostaje wynagrodzenia, gdy idzie na zwolnienie lekarskie.

Reklama

Rozporządzenie Obamy obejmie 300 tysięcy pracowników firm korzystających z rządowych kontraktów. Prezydent wezwał Kongres, aby uprawnienie to rozszerzył na wszystkich amerykańskich pracowników.