Jest porozumienie po rozmowach dyplomatów obu państw koreańskich, mające na celu złagodzenie napięcia między Koreą Południową i Północną

Jak ujawnia nieoficjalnie agencja Yonhap, porozumienie zawiera przeprosiny ze strony Korei Północnej za zranienie żołnierzy z Południa i zobowiązanie do powstrzymania się od prowokacji. Korea Południowa ma zaprzestać nadawania przez głośniki na granicy nagrań propagandowych. Phenian zniesie też "stan wojenny: ogłoszony kilka dni temu. We wrześniu ma być wznowiony program łączenia rodzin rozdzielonych w czasie wojny na Półwyspie koreańskim.

Napięcie między obydwoma Koreami wzrosło na początku miesiąca po tym, jak dwaj żołnierze z Południa patrolujący granicę zostali ciężko ranni w wybuchu miny. Kilka dni później Seul zaczął, po raz pierwszy od 11 lat, nadawać komunikaty propagandowe. W odwecie Korea Północna ostrzelała głośniki, z których emitowane są te komunikaty. Korea Południowa odpowiedziała wystrzeleniem w kierunku Północy kilkudziesięciu pocisków artyleryjskich.

Reklama