Nie tylko ekspertyzy, ale i konsultacje. Prezydent Andrzej Duda będzie chciał porozmawiać z autorami inicjatyw referendalnych, zgłoszonych przez kandydatkę PiS na premiera Beatę Szydło.

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska mówiła w radiowej Jedynce, że pod wnioskami o referenda w sprawie wieku emerytalnego, sześciolatków i Lasów Państwowych podpisało się łącznie 6 milionów osób. "Myślę, że pan prezydent przed podjęciem decyzji będzie chciał szeroko skonsultować ten problem z wnioskodawcami tych projektów, których Sejm nie chciał przyjąć".

Sadurska zwróciła uwagę, że Sejm nie zajął się żadną z ustaw, w sprawie których Beata Szydło proponuje pytania referendalne. "To by było nawet takim znamiennym przykładem, że w każdej sprawie należy rozmawiać, a tutaj niestety Sejm ten głos 6 milionów Polaków odrzucił" - dodała.

Reklama

6 września odbędzie się referendum w sprawie trzech kwestii: jednomandatowych okręgów wyborczych, rozstrzygania wątpliwości na rzecz podatników i finansowania partii politycznych. Beata Szydło zaproponowała, by dopisać kolejne 3 pytania: o wiek emerytalny, przyszłość Lasów Państwowych i obowiązek szkolny sześciolatków. Prezydent zapowiedział, że przyjrzy się tej inicjatywie. Wczoraj Janusz Palikot zaproponował kolejne dwa pytania: o religię w szkołach i funkcjonowanie Funduszu Kościelnego.