Rozszerzenie wrześniowego referendum oraz prace nad modernizacją krajowej sieci energetycznej - o to postulował w Białymstoku Janusz Palikot.

Przewodniczący Twojego Ruchu chce dodania dwóch referendalnych pytań, by Polacy mogli wypowiedzieć się czy w szkołach powinny odbywać się lekcje religii finansowane z budżetu państwa i czy nadal powinien funkcjonować Fundusz Kościelny. Jeśli czasu na dodanie takich pytań jest za mało, to należy przeprowadzić osobne referendum w tych sprawach - mówił Palikot.

Przewodniczący Twojego Ruchu przywołał też kwestie budowy elektrowni atomowych w Polsce, nieudanych poszukiwań gazu łupkowego i restrukturyzacji kopalni węgla. Zdaniem Janusza Palikota sieć energetyczna nie byłaby tak przesilona, gdyby ograniczyło się stratę przy przesyle prądu. Gdyby były one tylko równe średniej unijnej, oszczędzilibyśmy około 60 miliardów złotych. To koszt budowy elektrowni atomowej.

Reklama

Przewodniczący Twojego Ruchu zwracał uwagę także na problem niedoborów wody pitnej w centralnej Polsce. Janusz Palikot przyjechał do Białegostoku, by z regionalnymi władzami SLD uzgadniać kształt koalicyjnych list wyborczych do Sejmu. Według porozumienia, pierwsze miejsce ma należeć do przedstawiciela Sojuszu, drugie do kandydata Twojego Ruchu.