Grecja nie zapłaciła raty pożyczki Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Miała to zrobić do wczoraj, do północy. Gość radiowej Jedynki Bogdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań Nad Gospodarką Rynkową wylicza, że powodów greckich problemów jest kilka. Ekspert zwraca uwagę, że Grecy od dawna żyją na kredyt i przejadają kolejne pożyczki.

Kolejnym problemem tego kraju jest zbyt rozbudowana sfera socjalna. Ekipy rządowe, by zdobyć popularność, licytowały się w rozdawaniu przywilejów socjalnych. Emerytury były zbyt wysokie, co spowodowało, że cały system stał się niewydolny.

Na najbliższą niedzielę w Grecji zaplanowano referendum. Obywatele tego kraju mają się wypowiedzieć, czy chcą przyjąć plan ratunkowy. Premier Grecji wezwał rodaków by głosowali przeciwko.

Eurodeputowany Jacek Saryusz - Wolski, który także był gościem Jedynki uważa, że Unia Europejska nie powinna dawać Grecji preferencyjnych warunków takiej pomocy. Mogłoby to wywołać protesty państw, które z powodzeniem wprowadziły programy oszczędnościowe, jak na przykład Portugalia, czy Hiszpania.

Ministrowie finansów strefy euro chcą poczekać na wynik referendum w Grecji przed rozpoczęciem dalszych rozmów z władzami w Atenach.