W Szwajcarii wszczęto śledztwo w sprawie przyznania organizacji piłkarskich mistrzostw świata Rosji i Katarowi. Zawody mają się odbyć w 2018 i 2022 roku.

Szwajcarskie federalne biuro kryminalne poinformowało o rozpoczęciu dochodzeń w tej sprawie. Przesłuchano już dziesięć osób, które w 2010 roku były członkami Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej i brały udział w głosowaniu w sprawie organizacji mistrzostw.

Policja wczesnym rankiem aresztowała w Zurychu sześciu działaczy Światowej Federacji Piłkarskiej FIFA Zarzuca się im między innymi łapówkarstwo i pranie brudnych pieniędzy. Nielegalne działania miały być prowadzone od lat 90. ubiegłego wieku.

Aresztowanie nastąpiło na prośbę amerykańskich organów ścigania - potwierdza Falco Galli , rzecznik szwajcarskiego Ministerstwa Sprawiedliwości. Według ministerstwa, suma łapówek przekracza 100 milionów dolarów. Pieniądze miały wpływać na konta amerykańskich banków.

Aresztowani działacze przyjechali do Zurychu w związku z rozpoczynającym się jutro Kongresem FIFA.

Zatrzymani działacze przebywają w areszcie śledczym i będą dziś przesłuchiwani. Jeśli zgodzą się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych, będą w najbliższych dniach przetransportowani do Ameryki - mówi Falco Galli. Jeśli się nie zgodzą się na wydanie ich władzom USA, Ameryka będzie miała 40 dni na przedstawienie odpowiednich dowodów na ich deportacje.