Amerykańska prokurator generalna Loretta Lynch oświadczyła, że korupcja w FIFA jest głęboko zakorzeniona i systemowa. Prokurator wystąpiła na konferencji prasowej, podczas której przedstawiła zarzuty wobec 14 działaczy FIFA i biznesmenów zajmujących się piłką nożną.

Prokurator Loretta Lynch oświadczyła, że oskarżeni działacze FIFA sprzeniewierzyli się misji tej organizacji. "Wielu z oskarżonych miało stać na straży otwartości i dostępności piłki nożnej dla wszystkich. Odpowiadali za utrzymanie czystości i uczciwości gry. Zamiast tego skorumpowali światową piłkę nożną, by samemu się wzbogacić" - mówiła Lynch.

Akt oskarżenia obejmuje 47 zarzutów dotyczących między innymi wyboru miejsc organizacji rozgrywek, a także umów sponsorskich i transmisji. W dużej części są one związane z działalnością CONCACAF, czyli Konfederacji piłki nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów oraz podobnej organizacji z Ameryki Południowej CONMEBOL. Amerykańscy prokuratorzy twierdzą również, że do korupcji doszło przy okazji wyboru Republiki Południowej Afryki na miejsce rozgrywek mistrzostw świata 2010 roku. Wśród oskarżonych są korporacje związane z piłką nożną ze Stanów Zjednoczonych, Argentyny i Brazylii.