Bronisław Komorowski powiedział, że Rosja przeszła do konfrontacji z Zachodem. Świadczy o tym konflikt na Ukrainie.

Podczas debaty w telewizji TVN prezydent podkreślił, że Polska musi stać po stronie Zachodu. Jeśli jednak Rosja zmieni swoją politykę, nasz kraj powinien działać na rzecz poprawy wzajemnych stosunków.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda odpowiedział, że Polacy potrzebują przede wszystkim pokoju i spokoju. Dodał, że należy prowadzić aktywną politykę zagraniczną, a w sprawie konfliktu na Ukrainie wychodzić z inicjatywą razem z naszymi sojusznikami. Andrzej Duda opowiedział się za utworzeniem w Polsce baz sił NATO zwracając uwagę, że granica Sojuszu przesunęła się na wschód.

NATO

Polska powinna zwrócić się do NATO o utworzenie baz Sojuszu na jej terytorium. Tak sądzi kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta, Andrzej Duda.

Powiedział on w debacie w TVN, że Polska powinna otrzymać silniejsze gwarancje bezpieczeństwa, niż szpica sił NATO. Dodał, że jesteśmy znaczącym krajem, który powinien tworzyć własny nurt w polityce zagranicznej.

Prezydent Bronisław Komorowski odpowiedział, że Polska ma nie tylko gwarancje bezpieczeństwa NATO, ale jest jego członkiem. Podkreślił, że dzięki staraniom Polski Sojusz przygotował plany ewentualnościowe na wypadek zagrożenia naszego kraju.