Amerykańska firma Mattel przeprasza za sformułowanie "nazistowska Polska". Wytwórca gry edukacyjnej ''Apples to Apples" zawarł przeprosiny w oficjalnym komunikacie przesłanym do mediów. Na jednej z kart do gry można było przeczytać, że film Stevena Spielberga ''Lista Schindlera" opowiada o przedsiębiorcy, który uratował około tysiąca Żydów z nazistowskiej Polski.

Koncern informuje, że błąd został zauważony już w 2013 roku. Zapewnia, że karta z kłamliwą informacją została natychmiast usunięta z produkcji. Zaznacza ponadto, że zdawał sobie sprawę, iż w starszej wersji wystąpił błąd w postaci nieodpowiedniego opisu filmu. Mattel przeprosił za międzynarodowe zamieszanie z tego powodu.

W ciągu ostatnich kilku dni już drugi raz w Stanach Zjednoczonych wypływa sprawa kłamliwego przedstawiania wojennej historii Polski. Wcześniej dyrektor FBI w waszyngtońskim muzeum Holokaustu powiedział m.in. że Polacy są współodpowiedzialni za masowe morderstwa Żydów.

Politolog z wykształcenia, wieloletni nauczyciel w amerykańskiej szkole Aleksander Siemiński uważa, że takie wpadki są wbrew pozorom bardzo łatwe do wytłumaczenia. Jego zdaniem wynikają z niedouczenia społeczeństwa amerykańskiego.

Sprawy fałszowania historii Polski wywołały reakcje naszych władz. Oba przypadki zostały wyjaśnione.