Niższe stawki VAT i podniesienie trzeciej stawki PIT dla najbogatszych to pożądane zmiany w podatkach - wynika z badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie DGP. Jako drugi ankietowani wskazali zmniejszenie podatku dochodowego. Dopiero na trzecim miejscu znalazł się pomysł podwyżki kwoty wolnej od podatku. Tylko najmłodsi ankietowani mieli inne preferencje, na pierwszym miejscu stawiając obniżkę stawek PIT. Większość pytanych przez PBS chciałaby także wprowadzenia trzeciej stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających. Pytania do sondażu ułożyliśmy na podstawie pomysłów zgłaszanych przez kandydatów w trakcie kampanii prezydenckiej
Układając pytania do sondażu, który przeprowadził dla nas PBS, wybraliśmy propozycje obniżek podatków, które pojawiają się w programach wyborczych najczęściej i są najbardziej realne politycznie. Najpopularniejszy okazał się postulat obniżki VAT. Polacy pamiętają, że ten podatek został podniesiony w trakcie kryzysu, po którym miał zostać obniżony. Rząd zapowiada, że podwyższona o 1 pkt proc. stawka ma obowiązywać do końca 2016 r. Potem ma automatycznie spaść.
– Ludzie widzą VAT na co dzień, robiąc zakupy w sklepie. Nie sądzę, by podwyżka stawki podstawowej z 22 do 23 proc. spowodowała spustoszenie w ich portfelach. Na każdym paragonie widzimy za to, ile płacimy. A płacimy codziennie – interpretuje wyniki Tomasz Grunwald, partner i szef zespołu ds. VAT w KPMG. Inny powód: VAT to najbardziej powszechny podatek, płacą go wszyscy konsumenci, a np. PIT nie płaci spora część mieszkańców wsi.