Polityczne trzęsienie ziemi w Portugalii. Były premier został zatrzymany przez policję, jest podejrzewany między innymi o korupcję.

Późnym wieczorem media poinformowały, że były lider Partii Socjalistycznej i wieloletni szef rządu Jose Socrates został zatrzymany na lotnisku w Lizbonie. Leciał z Paryża, gdzie obecnie rezyduje. Informację tę potwierdziła już Prokuratura Generalna.

Socrates jest podejrzewany o korupcję, pranie brudnych pieniędzy, fałszowanie dokumentów i oszustwa podatkowe. Dzisiejszą noc polityk spędzi w areszcie, jutro sąd ma zadecydować o jego dalszych losach. Oprócz byłego premiera zatrzymane zostały także trzy inne osoby.

Jose Socrates stał na czele rządu w latach 2005-2011. W czasie, gdy sprawował władzę, Portugalia stanęła w obliczu jednego z najpoważniejszych kryzysów ekonomicznych w historii i musiała poprosić o międzynarodową pomoc. Nazwisko byłego premiera wielokrotnie przewijało się przy okazji dużych skandali korupcyjnych, jednak nigdy nie udowodniono mu przestępstw. Po przegranych wyborach parlamentarnych Socrates wycofał się z życia politycznego i rozpoczął studia filozoficzne we Francji.