Polska i Rosja powinny podnieść wzajemne stosunki na nowy poziom. Mówiło tym prezydent Rosji, gdy przyjmował listy uwierzytelniające od polskiej ambasador w Moskwie Katarzyny Pełczyńskiej - Nałęcz.

Spotkanie odbyło się na Kremlu w Sali Aleksandrowskiej. Łącznie listy uwierzytelniające wręczyło dziś Władimirowi Putinowi 15 ambasadorów.

W opinii prezydenta Rosji, Polska i Rosja przy wzajemnym szacunku i pragmatyzmie mogą rozwiązać wzajemne problemy. Władimir Putin dał do zrozumienia, że liczy na podniesienie stosunków między naszymi państwami na nowy poziom. Przypomniał też, że Warszawę i Moskwę łączy wielowiekowa historia. Kończąc swoje wystąpienie gospodarz Kremla zapewnił wszystkich, uczestniczących w uroczystościach ambasadorów, że zależy mu na jak najlepszych kontaktach z każdym państwem.

- Panie i Panowie, Rosja ceni sobie dobre stosunki z każdym z państw, które reprezentujecie. Jesteśmy zainteresowani, aby wasza działalność w Moskwie była maksymalnie efektywna i przynosiła rezultaty - oświadczył Władimir Putin.

Od dziś Katarzyna Pełczyńska - Nałęcz jest pełnoprawnym ambasadorem RP w Rosji. Szefowa polskich dyplomatów w Moskwie ma 44 lata i zastąpiła na tym stanowisku Wojciecha Zajączkowskiego.