Terroryści Państwa Islamskiego popełniają w Syrii zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości - piszą w specjalnym raporcie inspektorzy Organizacji Narodów Zjednoczonych. To pierwszy oficjalny dokument ONZ wprost stwierdzający zbrodniczą działalność islamistów w Syrii i Iraku.

Jak czytamy w raporcie, dowódcy Państwa Islamskiego są bezpośrednio odpowiedzialni za popełniane zbrodnie na ludności cywilnej i dlatego powinni zostać jak najszybciej schwytani, a następnie pociągnięci do odpowiedzialności karnej.
Z raportu ONZ wyłania się wstrząsający obraz terenów rządzonych przez radykalnych muzułmanów. W Syrii na porządku dziennym są publiczne egzekucje, tortury, gwałty i pedofilia.


Dokument powstał na podstawie ponad 300 rozmów z osobami, którym udało się uciec z terenów kontrolowanych przez dżihadystów.
Bojownicy Państwo Islamskiego opanowali w ciągu ostatnich miesięcy znaczną część terytoriów Syrii i Iraku. Wielokrotnie dopuszczali się masakr i prześladowania ludności cywilnej, a zwłaszcza mniejszości religijnych i etnicznych - jazydów, chrześcijan i Kurdów.