Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza podliczyła sto procent głosów oddanych w wyborach parlamentarnych dwa tygodnie temu (26 października). Głosowanie odbywało się w systemie mieszanym: proporcjonalno - większościowym, a ogłoszone dane dotyczą list wyborczych.
Reklama

Na pierwszym miejscu jest Front Ludowy Arsenija Jaceniuka z wynikiem 22,14%, na drugim Blok Petra Poroszenki 21,81%, na trzecim Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego 10,97%, na czwartym Blok Opozycyjny 9,43%, na piątym Partia Radykalna 7,44%, na szóstym Ojczyzna Julii Tymoszenko 5,58%. Pozostałe 23 partie nie przekroczyły 5-procentowewgo progu wyborczego.

Rozkład miejsc w parlamencie będzie wyglądał jednak inaczej niż wyniki głosowania na listy partyjne. Najwięcej deputowanych będzie miał Blok Petra Poroszenki, który wprowadził wielu parlamentarzystów poprzez okręgi jednomandatowe.

Obecnie trwają rozmowy na temat koalicji, której osnową byłoby ugrupowanie prezydenta. W jej składzie byłby też Front Ludowy oraz Samopomoc, a także Ojczyzna i Partia Radykalna. Mimo kryzysu ekonomicznego i wojny na Wschodzie politycy nie spieszą się jednak z tworzeniem sojuszu. Opublikowanie umowy koalicyjnej przełożono ostatnio na początek grudnia, choć jeszcze przed wyborami Petro Poroszenko zapowiadał, że powstanie ona w ciągu kilku dni.