W dniu Wszystkich Świętych cmentarz na Powązkach, jak co roku, wypełnił się tłumem warszawiaków i gości odwiedzających stolicę. Składali oni kwiaty na grobach swoich najbliższych i palili znicze tam, gdzie pochowani są znani Polacy: pisarze, uczeni, aktorzy, politycy, malarze i żołnierze.
Reklama

Trwa też 40 zbiórka na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków. Wojciech Pszoniak, który nie po raz pierwszy kwestował na Powązkach mówi IAR, że to cenna inicjatywa, bo pozwala społecznie uratować cenne dziedzictwo. Patronat nad kwestą objął prezydent. Bronisław Komorowski podziękował tym, którzy zdecydowali się wrzucić jakiś datek. Zbiórka będzie kontynuowana także jutro.

Jednak na na wielu cmentarzach w Polsce prowadzone są zbiórki pieniędzy. Środki zebrane przez polskich artystów, dziennikarzy, działaczy społecznych, ale też zwykłych wolontariuszy, zostaną przeznaczone m.in. na renowacje zabytkowych nagrobków, kapliczek oraz dla potrzebujących.

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie trwa 34-ta kwesta Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa. Wśród zbierających tam środki jest min. aktorka, Anna Dymna. Zbiórki na większości krakowskich cmentarzy, podobnie jak w innych miejscach w całym kraju, potrwają do jutra.

Również na cmentarzach Podkarpacia można spotkać wolontariuszy potrząsających puszkami i namawiających do składania datków. Podobne akcje przeprowadzane są też w m. in. w Lublinie, Olsztynie czy Bydgoszczy. W Koszalinie i na Śląsku zbierane pieniądze przeznaczone zostaną na pomoc hospicjom. Z kolei zebrane środki w toruńskiej kweście wspomogą renowację nagrobków współzałożyciela Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - prof. Stefana Srebrnego i jego żony.

Wśród kwestujących na cmentarzach są tacy, którzy uczestniczą w akcjach już od kilkudziesięciu lat.