Ponad 160 tysięcy złotych zebrali od rana kwestujący na Starych Powązkach w Warszawie. Zbiórka pieniędzy na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków odbywa się już po raz 40. Tradycyjnie do wrzucania banknotów i monet do puszek zachęcają między innymi znani i lubiani aktorzy, a wśród nich: Wojciech Pszoniak, Artur Barciś, Kazimierz Kaczor czy Emilia Krakowska.

"To dobry wynik" - ocenia Marcin Święcicki ze Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Były prezydent Warszawy liczy na to, że jutro uda się uzbierać połowę tego, co zebrano dziś.

Patronat nad kwestą objął prezydent. Bronisław Komorowski, który także odwiedził dziś Stare Powązki, podziękował tym, którzy zdecydowali się wrzucić pieniądze do puszki. Zbiórka będzie kontynuowana jutro.

Inicjatorem akcji był zmarły 15 lat temu pisarz i krytyk muzyczny, Jerzy Waldorff. Chcąc ratować niszczejące grobowce, założył za radą dyrektora Muzeum Narodowego Stanisława Lorentza zajmujący się tym społeczny komitet. Wpadł też na pomysł, aby środki na renowację Powązek zbierać w czasie prowadzonej tam kwesty. Wśród kwestujących aktorów, artystów i znanych postaci życia publicznego są tacy, którzy uczestniczą w akcji od kilkudziesięciu lat. To między innymi Danuta Szaflarska, Maja Komorowska i Alicja Janowska. Przez 40 lat przeprowadzono około 1300 zabiegów konserwatorskich.

Kwesty prowadzone są także na wielu innych cmentarzach w całej Polsce. Środki zebrane przez polskich artystów, dziennikarzy, działaczy społecznych, ale też zwykłych wolontariuszy, zostaną przeznaczone m.in. na renowacje zabytkowych nagrobków, kapliczek, ale też na rzecz potrzebujących.