W tekście, poświęconym przygotowywanej nowej koncepcji strategicznej Sojuszu, Błaszczak argumentuje, że NATO musi nie tylko "ulepszać zestaw narzędzi przeciwko tradycyjnym zagrożeniom militarnym" i obronie zbiorowej, ale też skupić się na innych problemach.

"Równocześnie, NATO musi zająć się powstającymi niemilitarnymi wyzwaniami, które będą mieć wielki wpływ na nasze bezpieczeństwo i gotowość oraz mogą zaszkodzić głównym misjom Sojuszu" - wskazuje minister. Argumentuje, że wojsko i Sojusz powinny mieć aktywniejszą rolę w zarządzaniu masową migracją, w niesieniu pomocy w odpowiedzi na klęski żywiołowe czy w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

"To już się dzieje w ramach części naszej odpowiedzi na hybrydową operację organizowaną na wschodnich granicach NATO i Unii Europejskiej. Nasi żołnierze zapewniają szerokie wsparcie dla Straży Granicznej w uszczelnianiu granicy polsko-białoruskiej, chroniąc nasz kraj oraz innych członków NATO i UE przed destabilizacją" - podkreśla Błaszczak. Przewiduje, że wojsko będzie coraz częściej używane w przyszłości, by ograniczać problemy związane z dostawami energii i zatorami w łańcuchach dostaw.

Reklama

Szef MON zauważa, że Sojusz powinien zastanowić się, jak odpowiednio wyważyć podejście, by móc odpowiedzieć zarówno na tradycyjnie wojskowe zagrożenia, jak i te nowe.

"Nie może tu być żadnej drogi na skróty. Mimo to, nowe, niemilitarne zagrożenia dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego słusznie zyskały wielką wagę w naszych dyskusjach" - zaznacza minister Błaszczak. Dodaje, że potrzebne jest wzmocnienie "politycznej i obronnej spójności" wewnątrz NATO, a także wzmocnienie współpracy obronnej wewnątrz UE.

Błaszczak stwierdził też, że polską odpowiedzią na część z tych wyzwań jest nowy projekt ustawy o obronie Ojczyzny.

"Nowe prawo połączy i uaktualni dotychczasowe prawa i regulacje, pozwalając na wprowadzenie koncepcji obrony powszechnej, zwiększenie liczby wojsk, uproszczenie systemu służby wojskowej, odbudowę rezerw oraz zwiększenie jakości i skuteczności szkolenia" - ocenił szef MON, dodając, że przyjęcie ustawy wyznaczy "nową erę" dla polskich sił zbrojnych.

"Jestem w pełni przekonany, że opracujemy nową, wizjonerską koncepcję strategiczną NATO, która wyznaczy kurs dla silniejszego i lepszego sojuszu w XXI w." - konkluduje minister.

Dokument był jednym z tematów dyskusji podczas spotkania szefów dyplomacji państw NATO w Rydze w ubiegłym tygodniu. Koncepcja ma zostać formalnie przyjęta podczas szczytu Sojuszu w Madrycie w 2022 r.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński