Kwestia dopuszczenia do komunii osób rozwiedzionych żyjących w nowym związku będzie jednym z tematów obrad Episkopatu Polski w Warszawie. To także problem rozważany podczas synodu biskupów na temat rodziny w Watykanie.

Arcybiskup Marek Jędraszewski podkreśla, że w tej sprawie decydujące będzie zdanie papieża. Sam arcybiskup mówi, że sprawa ta jest oczywista: należy trzymać się zapisów kodeksu prawa kanonicznego i innych dokumentach odnoszących się do życia w Kościele katolickim.

"Myślę, że pozostali biskupi są podobnego zdania"-dodaje.

"Papież Franciszek przy uznaniu zasady, że w Kościele nie ma rozwodów, mówi o większej wrażliwości na osoby w drugich związkach"- zwraca uwagę w rozmowie z IAR nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore.

Reklama

Jego zdaniem, zmiany już się zaczęły, ta papieska wrażliwość jest tego przykładem. W rozmowie z IAR nuncjusz zapowiada, że przyjdą kolejne zmiany.

Przed synodem Franciszek wspominał, że w sprawie rozwodników trzeba przemyśleć m.in. model prawosławny. Tam ponowne małżeństwo jest możliwe po odprawieniu pokuty.