Według najnowszego sondażu CBOS wzrosło poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Platforma Obywatelska odnotowała kolejny spadek. Do sejmu dostałaby się Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego.

Rosną szanse w wyborach dla porozumienia z udziałem PiS. W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez Centrum Badania Opinii Społecznej, poparcie dla politycznego porozumienia PiS-u z Polską Razem Jarosława Gowina i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry, zadeklarowało 32 % respondentów. To o 8 punktów procentowych więcej niż na początku lipca.

Po raz kolejny odnotowano spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej (o 3 punkty procentowe w stosunku do lipca, a o 6 punktów do czerwca br.), które wynosi obecnie 26 %.
Poparcie dla pozostałych ugrupowań wśród respondentów zamierzających wziąć udział w hipotetycznych wyborach parlamentarnych zmieniło się w ciągu ostatniego miesiąca w niewielkim stopniu i, podobnie jak w poprzednich miesiącach, mają one zdecydowanie gorsze notowania niż dwaj liderzy rankingu.

Tak jak w lipcu trzecie miejsce zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, którego wyniki nieznacznie się poprawiły (z 8% do 9%). Po raz kolejny trochę wzrosło także poparcie dla Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego (7%, wzrost o 1 punkt), która osiągnęła tym samym swój najlepszy wynik w historii tego rankingu. Od trzech miesięcy na niezmienionym poziomie utrzymują się natomiast notowania Polskiego Stronnictwa Ludowego (6%). Największa zmiana poparcia wśród mniej popularnych ugrupowań dotyczy Twojego Ruchu, który uzyskał, co prawda, rezultat najlepszy od listopada 2013 roku, ale nadal niegwarantujący miejsca w przyszłym Sejmie (4%, wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do lipca).

Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w drugiej połowie sierpnia, poza Sejmem znalazłyby się: Prawica Rzeczpospolitej (1%) oraz Polska Partia Pracy - Sierpień’80 (0%).
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 19-25 sierpnia 2014 roku na liczącej 980 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.