Według szefa rosyjskiej dyplomacji, Moskwa zrobiła wszystko, co mogła by złagodzić kryzys ukraiński. Takie oświadczenie Siergiej Ławrow wygłosił podczas dzisiejszego spotkania z prezydentem Finlandii, Sauli Niinisto. W odpowiedzi usłyszał opinię prezydenta, że jednak Rosja powinna podjąć jeszcze dalsze kroki celem załagodzenia sytuacji na Ukrainie.

Po tym spotkaniu Niinisto powiedział, ze ważnym tematem poruszanym z Ławrowem były nienajlepsze ostatnio stosunki pomiędzy Unią Europejską a Rosją. Prezydent zaoferował pomoc fińskiej dyplomacji mogącej się przyczynić do poprawy tych relacji. Według niego, Finlandia ma w tej dziedzinie spore doświadczenie zabiegając od kilku lat o rozszerzenie i utrwalenie tych więzi.

Spotkanie Ławrow - Ninisto odbyło się przed południem, w letniej rezydencji prezydentów Finlandii. Natomiast wczoraj wieczorem rosyjski minister uczestniczył wraz z fińskim szefem dyplomacji Erkki Tuomioja w konferencji prasowej w Turku. Podczas niej Ławrow zdystanował się od kontroweryjnej wypowiedzi doradcy Putina. Siergiej Markow mówił o rzekomej rusofobii Finlandii grożącej wręcz kolejną wojną. Minister Ławrow oświadczył tymczasem, że stosunki na linii Helsinki- Moskwa są doskonałe.