Kremlowscy doradcy chcą włączyć się w zorganizowanie na Ukrainie „okrągłego stołu”.

Odpowiedni dokument przyjęła dziś Rada do spraw Praw Człowieka i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, działająca przy prezydencie Rosji. Doradcy Władimira Putina nie zamierzają działać samodzielnie, ale deklarują udzielenie "wszelkiej pomocy" wysłannikom Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Kremlowska rada napisała, że dialog zwaśnionych Ukraińców jest niezwykle ważny dla: Ukrainy, Rosji, Unii Europejskiej i całej Europy. Apeluje też do międzynarodowych organizacji, szczególnie do OBWE i ONZ o „dołożenie wszelkich możliwych starań, aby zorganizowane zostały rokowania zwaśnionych stron”. Rada deklaruje, że chce być partnerem misji obserwacyjnej OBWE w tym procesie.

Kremlowscy doradcy wzywają również Radę Najwyższą Ukrainy, aby zaniechała siłowych operacji antyterrorystycznych i nie wysyłała przeciwko demonstrantom czołgów i samolotów. Natomiast separatystów proszę o zaprzestanie zbrojnych działań i wyrażenie zgody na pokojowy dialog. W przyjętym dziś przez doradców Władimira Putina dokumencie jest także apel o przeprowadzenie śledztwa w sprawie wydarzeń w Odessie i prośba o wpuszczenie na Ukrainę rosyjskich misji humanitarnych.