Polacy nie chcą Igrzysk. Tak wynika z sondażu, jaki na zlecenie Informacyjnej Agencji Radiowej przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Homo Homini. Na pytanie "czy Pana/Pani zdaniem Polska powinna organizować zimowe Igrzyska Olimpijskie w Krakowie i Zakopanem w 2022 roku, aż 58 proc. pytanych odpowiedziało nie, 38 proc. respondentów było za organizacją imprezy, zaś 11 procent nie miało zdania. Sondaż przeprowadzono dziś, na reprezentatywnej, 1100 osobowej grupie Polaków.

Magdalena Sroka, przewodnicząca Komitetu Konkursowego Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kraków 2022, nie jest zaskoczona takimi wynikami. Jej zdaniem, to efekt 3-miesięcznej negatywnej kampanii.

Atmosfera wokół organizacji Igrzysk w Krakowie i Zakopanem popsuła się po aferze, w której mąż poprzedniej przewodniczącej Komitetu Konkursowego miał namawiać dziennikarzy do przychylnych publikacji na temat organizacji imprezy.

Magdalena Sroka zapewnia w rozmowie z IAR, że obecnie Komitet przyłoży wszelkich starań, by do podobnych sytuacji nie doszło. Tłumaczy, że jego działania będą transparentne, a przekazywane informacje rzetelne i będą dotyczyły zarówno wydatków, szans, jak i ryzyka.

Choć Magdalenę Srokę martwią wyniki sondażu, to jest przekonana, że Igrzyska są wielką szansą dla Polski i przede wszystkim Małopolski. Jak tłumaczy, jest to szansa na "kumulację kapitału" i szybszą realizację inwestycji infrastrukturalnych. Tak ogromna impreza - jej zdaniem - daje też spore możliwości polskim przedsiębiorcom.

Referendum w sprawie organizacji Igrzysk zaplanowano w Krakowie na 25 maja.

Jeżeli Kraków i Zakopane otrzymałyby prawo organizacji Igrzysk, ich koszt według wstępnych założeń miałby wynieść około 7 i pół miliarda złotych.