Polska bije inne kraje na głowę - niestety - w dostępności alkoholu - alarmuje Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. "Jeden punkt sprzedaży alkoholu na 250-300 mieszkańców to jest rekord świata. Normy są 1000-1500 osób na jeden punkt sprzedaży. W Polsce jest taka ulica w Karpaczu, gdzie na 2600 metrów jest 48 punktów sprzedaży" - podkreśla Brzózka.

Zmniejszenie dostępności, likwidacja reklam i podniesienie cen alkoholu to z kolei 3 kroki, które jego zdaniem są konieczne do zmniejszenia spożywania wina, piwa, wódki i innych trunków.

Dyrektor PARPY tłumaczy, że skutki nadużywania napojów procentowych są ogromne, poczynając od zdrowotnych. W Polsce z powodu zatrucia legalnym alkoholem rocznie umiera około półtora tysiąca osób. Kolejne 1600-1700 osób umiera z powodu chorób psychicznych spowodowanych alkoholem. Kolejne 7 tysięcy osób to są ofiary marskości wątroby, w ponad 90 procentach związane z nadużywaniem trunków. Przez alkohol rujnujemy nie tylko zdrowie, ale i życie i to nie tylko własne.

"Alkohol powoduje ogromne spustoszenie w organizmie używającego i w jego otoczeniu" - podkreśla Krzysztof Brzózka. A problem nadmiernego picia w Polsce jest - według danych PARPY - bardzo poważny i dotyczy nawet kilku milionów rodaków. "17 procent rodaków wypija ponad 70 procent produkowanego alkoholu więc koncentracja tego spożycia jest ogromna. Osób zdiagnozowanych jest około 600-800 tysięcy, ale ta pozostała część czyli te 17 procent społeczeństwa to jest około 3-4 milionów Polaków pije nadmiernie i szkodliwie" - przestrzega Brzózka.

Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Światowej Organizacji Zdrowia koszty społeczne i ekonomiczne, jakie z powodu uzależnienia od alkoholu ponosi budżet państwa, szacowane mogą być nawet od 1,3 procent do 3 procent PKB. Oznacza to, że ekonomiczne koszty nadmiernego spożycia alkoholu w naszym kraju mogą wynosić nawet 45 miliardów złotych rocznie.

Dziś na ekrany kin wchodzi najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego "Pod Mocnym Aniołem". Opowiada historię Jerzego, pisarza i alkoholika, który próbuje wyjść z nałogu. Jest to ekranizacja książki Jerzego Pilcha.