Ponad połowa Polaków (55 proc.) nie jest w stanie wymienić żadnego wydarzenia z 2013 roku, które było ważne dla naszego kraju - wynika z sondażu CBOS

25 proc. ankietowanych stwierdziło, że, z ich punktu widzenia, w 2013 roku w kraju nic ważnego się nie wydarzyło.

Dla części Polaków najważniejszym wydarzeniem w tym roku okazało się przyjęcie, zatwierdzonego ostatecznie przez Parlament Europejski w listopadzie, budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. To wydarzenie wymieniło 3,2 proc. ogółu ankietowanych.

Również w wymiarze międzynarodowym ponad połowa ankietowanych (58,3 proc.) nie potrafiła wymienić żadnego wydarzenia, które - w ich ocenie - zasługiwałoby na miano „wydarzenia roku 2013”.

Za najważniejsze wydarzenie międzynarodowe Polacy uznali wybór nowego papieża Franciszka - wskazał je prawie co jedenasty z ankietowanych (8,8 proc.). Na drugim miejscu listy Polacy wymieniali protesty w Kijowie i w ogóle sytuację polityczną na Ukrainie po rezygnacji prezydenta Janukowycza z podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE (4,1 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 5-12 grudnia 2013 roku na liczącej 910 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.