Dziś mija 22 rocznica podpisania Układu Białowieskiego. W wyniku decyzji ówczesnych przywódców Białorusi, Rosji i Ukrainy - Stanisława Szuszkiewicza, Borysa Jelcyna i Leonida Krawczuka - Związek Radziecki przestał istnieć jako podmiot prawa międzynarodowego. Na jego miejsce powołano Wspólnotę Niepodległych Państw, dosyć luźne regionalne ugrupowanie integracyjne.

Stanisław Szuszkiewicz, były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, który w imieniu swego kraju podpisał porozumienie o rozpadzie Związku Radzieckiego, powiedział Polskiemu Radiu, że jest dumny z pokojowego procesu demontażu sowieckiego imperium. W jego wyniku powstało 15 niepodległych republik.

"Czegoś takiego na świecie jeszcze nigdy nie było i sam tego nie oczekiwałem. Postąpiliśmy słusznie i postaraliśmy się, aby to dobro zachować" - mówi były białoruski przywódca.
Zdaniem Stanisława Szuszkiewicza, oprócz podpisania Układu Białowieskiego jego drugim ważnym sukcesem było wycofaniu z terytorium Białorusi broni atomowej.

Reklama

Układ Białowieski podpisano w rządowej rezydencji Wiskule położonej w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Obecnie w jej pobliżu znajduje się siedziba białoruskiego Dziadka Mroza, czyli miejscowego Świętego Mikołaja.