Pierwsze 4 rosyjskie samoloty myśliwskie Su-27 wylądowały na lotnisku wojskowym w Baranowiczach na zachodniej Białorusi. Poinformowała o tym gazeta internetowa "Nawiny", powołując się na doniesienia niezależnej białoruskiej agencji prasowej BiełaPAN.

Gazeta "Nawiny" informuje, że wraz z samolotami do bazy nr 61 w Baranowiczach przybył rosyjski personel obsługujący. To może być początek zapowiedzi Moskwy utworzenia na Białorusi rosyjskiej bazy lotniczej.

Białoruskie Ministerstwo Obrony na razie nie potwierdziło informacji o przybyciu rosyjskich myśliwców. Co ciekawe, według wcześniejszych informacji napływających z Moskwy, rosyjska baza lotnicza miałaby znajdować się w Lidzie w obwodzie grodzieńskim, a nie w Baranowiczach.

Przybycie rosyjskich samolotów na Białoruś może mieć pewien wymiar symboliczny. Dziś mija 22 rocznica rozwiązania Związku Radzieckiego. Białoruski polityk opozycyjny Ryhor Kastusiau uważa, że obecność rosyjskich myśliwców na Białorusi, może mieć związek z wydarzeniami w Kijowie. 4 rosyjskie samoloty myśliwskie Su-27 wylądowały na lotnisku wojskowych w Baranowiczach na zachodniej Białorusi.

Reklama

O lądowaniu samolotów poinformowała gazeta internetowa „Nawiny” powołując się na doniesienia niezależnej białoruskiej agencji prasowej BiełaPAN . Na razie brak oficjalnego potwierdzenia tej informacji

Kastusiau powiedział Polskiemu Radiu, że jego zdaniem Rosja mogła zdecydować się na zaznaczenie swojej obecności militarnej na Białorusi w związku z wydarzeniami w Kijowie.”To jest próba zastraszenia Europy i w efekcie odbudowania imperium rosyjskiego czy nowego Związku Radzieckiego” -mówi Kastusiau.

Gazeta „Nawiny „ informuje, że wraz z samolotami do bazy nr 61 w Baranowiczach przybył rosyjski personel obsługujący. To może być początek zapowiedzi Moskwy utworzenia na Białorusi rosyjskiej bazy lotniczej. Przybycie rosyjskich samolotów na Białoruś może mieć pewien wymiar symboliczny. Dziś mija 22 rocznica rozwiązania Związku Radzieckiego..