Platforma Obywatelska nie będzie uczestniczyła w abordażach zespołów parlamentarnych. Tak mówił szef klubu PO Rafał Grupiński po spotkaniu z Januszem Palikotem. Miało ono związek z przejęciem przez PiS zespołu Twojego Ruchu, który chciał badać badać działalność Antoniego Macierewicza przy likwidacji WSI.

"Delikatnie mówiąc sytuacja jest niestandardowa" - ocenia Grupiński. Dodaje, że jest to też sprzeczne z zasadami, że jak ktoś chce zajmować się merytoryczną pracą w danym temacie, powołuje sobie zespół. Przewodniczący zapowiedział też, że posłowie Platformy nie będą brali udziału w odbijaniu przejętego zespołu. "Lepsze są rozwiązania prawne" - powiedział.

Grupiński dodał, że przy tej okazji należałoby się zastanowić nad zmianami w Regulaminie Sejmu odnośnie funkcjonowania zespołów parlamentarnych. Ale pod koniec października Prezydium izby, razem z ekspertami zastanawiało się już nad tą sprawą. Ustalono wówczas, że zmian nie będzie, bo konstytucja, konkretnie artykuł 54, gwarantuje wolność wyrażania swoich poglądów.

Rafał Grupiński jest przekonany, że w sprawie przejęcia zespołu przez PiS znajdzie się jakieś rozwiązanie. Podobnego zdania jest poseł Twojego Ruchu Andrzej Rozenek. "Najprościej jest wygrać następne wybory" - mówi dziennikarzom. "Do tego czasu - dodaje - trzeba sobie radzić". Jak powiedział, albo zespół będzie działał nieformalnie, albo w tajemnicy ukonstytuuje się inny.

Prawo i Sprawiedliwość tłumaczy, że sprawa likwidacji WSI bardzo ich interesuje. I dlatego 57 parlamentarzystów PiS-u przyszło na posiedzenie tworzonego przez Twój Ruchu zespołu.