Od dziś Szkocja ma oficjalny dokument stanowiący mapę drogową na drodze do niepodległości. Premier rządu krajowego Alex Salmond przedstawił ten dokument w Glasgow mówiąc, że jest to najbardziej wszechstronny plan niepodległego bytu, jaki opracowano kiedykolwiek w historii.

"Biała Księga przedstawia w szczegółach, jak Szkocja stanie się niepodległa, i wyjaśnia wybory, jakie daje nam niepodległość" - powiedział w Glasgow Alex Salmond. Księga, zatytułowana "Przyszłość Szkocji: twój przewodnik do niepodległej Szkocji", liczy 650 stron i stara się odpowiedzieć na tyle samo pytań: od spraw ekonomicznych i fiskalnych, przez kwestie socjalne, obronność, aż po miejsce Szkocji w Unii Europejskiej i w świecie.

Premier Salmond oświadczył, że ma to być podstawa do jak najszerszej debaty, a decyzja należeć będzie do wszystkich Szkotów, którzy zagłosują w referendum przewidzianym na wrzesień przyszłego roku. "Przyszłość Szkocji jest teraz w jej własnych rękach" - zakończył prezentację Alex Salmond. Do tej pory zwolennicy unii z Anglią mieli znaczną przewagę w sondażach opinii i szkoccy nacjonaliści liczą, że publikacja Białej Księgi zmieni zdanie wielu Szkotów. Ale były brytyjski kanclerz skarbu Alistair Darling, który przewodzi kampanii przeciwników niepodległości pod hasłem "Razem lepiej", powiedział natychmiast, że Biała Księga jest pełna domysłów i zapewnień, ale nie faktów.