To już niemal tradycja, że w tym samym dniu mają miejsce ważne wydarzenia związane zarówno z Platformą Obywatelską, jak i Prawem i Sprawiedliwością. O godzinie 11-tej zbierze się w Warszawie Rada Polityczna PiS-u. Godzinę później, też w stolicy, rozpocznie się konwencja partii Donalda Tuska.

Politolog doktor Bartłomiej Biskup z Uniwersytetu Warszawskiego jest zdania, że reflektory będą zwrócone przede wszystkim na partię rządzącą, bo premier jak na razie jedynie zaprezentował nowy skład swojego gabinetu. Dziś zamierza przedstawić plan działania na najbliższe dwa lata. "Szef rządu zapowiedział, że powie o nowym otwarciu w szczegółach merytorycznych i na to czekamy dużo bardziej niż na jakieś roszady personalne, które tam być może nastąpią" - mówił politolog.

Ekspert do spraw wizerunku doktor Olgierd Annusewicz z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że w interesie Platformy Obywatelskiej jest, by na plan pierwszy wysunął się dziś medialnie Antoni Macierewicz. Szef zespołu smoleńskiego ma zostać czwartym wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości i dołączyć tym samym do Beaty Szydło, Adama Lipińskiego i Mariusza Kamińskiego.

"Po konwencji Platformy można się spodziewać, ostatecznej marginalizacji Grzegorza Schetyny, co oczywiście nie przysporzy Platformie korzyści sondażowych" - tłumaczył Annusewicz. Dodał, że jeśli w mediach pojawi się Antoni Macierewicz, który po raz kolejny przemówi w sprawie zamachu smoleńskiego, to część wyborców niezdecydowanych poważnie zastanowi się, czy nie postawić jednak na Tuska.

Platforma Obywatelska zamierza zmienić dziś statut, wybrać Radę Krajową, sąd koleżeński i komisję rewizyjną. Nowa Rada Krajowa ma się zebrać w ciągu dwóch tygodni, by wybrać zastępców Donalda Tuska, sekretarza generalnego oraz skarbnika.