Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro za ujawnieniem akt sprawy domniemanego przekroczenia uprawnień przez byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i funkcjonariusza służby - Tomasza Kaczmarka. Wniosek o uchylenie immunitetu obecnym posłom PiS jest już w Sejmie.

Nieoficjalnie wiadomo, że śledztwo, które prowadzi prokuratura, dotyczy działań CBA związanych z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez Aleksandra i Jolantę Kwaśniewskich, Beatę Sawicką i Weronikę Marczuk.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że jawność powinna być zasadą w państwie demokratycznym i powinna dotyczyć również tej sprawy, szczególnie że dotyczy z jednej strony funkcjonariuszy publicznych, a z drugiej polityków. "Przekonajmy się, czy chodziło o ukręcenie sprawy czy rzeczywiście doszło do przekroczenia uprawnień" - zaapelował Ziobro.

Były minister sprawiedliwości dodał, że obecnie żadne przepisy nie ograniczają możliwości ujawnienia akt dotyczących byłej prezydenckiej pary czy byłej posłanki PO Beaty Sawickiej. "Po umorzeniu tych spraw, nie ma przeszkód, by ujawnić ich akta. Chyba, że prokuratura się czegoś obawia" - powiedział Ziobro.

Wniosek o uchylenie immunitetu to pierwszy krok. Później pozytywnie zaopiniować go musi sejmowa komisja regulaminowa, a potem przegłosować cały Sejm. To zdarza się niezwykle rzadko.