W Belgradzie w wieku 89 lat zmarła Jovanka Broz. Wdowa po przywódcy Jugosławii Josipie Broz Tito.

Urodziła się 7 grudnia 1924 roku . Mając 17 lat wstąpiła do Związku Komunistycznej Młodzieży Jugosławii. W czasie II wojny światowej walczyła w oddziałach partyzanckich. Była ranna i chorowała na tyfus. W wieku 21 lat została dwukrotnie odznaczona za odwagę. Josipa Broz Tito poznała w czasie niemieckiego desantu na Drvar w 1944 roku.

Do dzisiaj nie jest jasne, w jakich okolicznościach młoda partyzantka została żoną jugosłowiańskiego przywódcy. Ich tajny ślub odbył się 15 kwietnia 1952 roku. Z początkiem lat 70-tych małżeństwo to znalazło się w kryzysie. Związek pierwszej pary Jugosławii stał się przedmiotem ostrej debaty politycznej. Zapoczątkował ją w 1974 roku sam Tito powołując w Związku Komunistów Jugosławii specjalną komisję do zbadania "sprawy towarzyszki Jovanki". W tym czasie była ona oskarżana o szpiegostwo na rzecz ZSRR, ujawnienie tajemnicy państwowej, spiskowanie z generałami dążącymi do obalenia marszałka. Jovanka Broz coraz rzadziej towarzyszyła mężowi w podróżach zagranicznych.

Ostatni raz oficjalnie wystąpiła w roli pierwszej damy w czerwcu 1977 roku w czasie oficjalnego przyjęcia dla premiera Norwegii. Na krótko pojawiła się publicznie podczas ceremonii pogrzebowych Josipa Broz Tito na początku maja 1980 roku. Trzy miesiące po śmierci męża została osadzona w areszcie domowym. Po zwolnieniu w połowie lat 80-tych nie udzielała się publicznie, chociaż jako bezpośredni świadek bardzo burzliwej historii Bałkanów budziła ogromne zainteresowanie mediów w całym regionie. W centrum uwagi znalazła się dopiero w 2009 roku, kiedy zwierzyła się, że żyje w skrajnym ubóstwie i nie ma żadnego dokumentu tożsamości. W odpowiedzi ówczesny minister spraw wewnętrznych Ivica Daćić wręczył jej dowód osobisty i paszport.

23 sierpnia b.r w ciężkim stanie trafiła do Centrum Klinicznego w Belgradzie gdzie zmarła dziś tuż przed południem.

Wiadomość o jej śmierci odbiła się szerokim echem w krajach powstałych z rozpadu byłej Jugosławii. Jutro rząd Serbii ma zdecydować o pochowaniu Jovanki Broz w Domu Kwiatów w Belgradzie obok męża marszałka Josipa Broz Tito.